Złoty zaczął odrabiać straty w środę dzięki dobrym nastrojom na świecie


Polska waluta zaczęła odrabiać straty w środę. Zdaniem analityków powróciliśmy poniżej ważnych poziomów tj. 4,25 zł za euro i 2,87 zł za dolara co wiąże się z poprawą na rynkach światowych.

Występujący w czwartek na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Davos przedstawiciele przemysłu naftowego wskazywali, że zawarte w osadach łupkowych zasoby gazu ziemnego są potencjalnym czynnikiem zasadniczych zmian na światowym rynku energetycznym. Przedsiębiorcy z 13 stref ekonomicznych oczekują na nowe rozporządzenia w sprawie ich planów rozwoju. Dotychczasowe przestały obowiązywać 5 sierpnia. Polska przeszła kilka kryzysów w czasie, gdy reszta Europy przez kilkadziesiąt lat rozkwitała gospodarczo, ale pomogło jej to uniknąć najgorszych skutków obecnego kryzysu i prawdopodobnie jako jedno z trzech państw UE nie zanotuje w tym roku recesji - napisał w czwartek "Wall Street Journal".Parlament Japonii zatwierdził w środę budżet na rozpoczynający się w kwietniu rok finansowy 2010/11z rekordowymi wydatkami 92,3 biliony jenów (bilion dolarów) oraz z nienotowanym również do tej pory nowym zadłużeniem na kwotę 44,3 bln jenów (490 mld USD). Spółki Grupy Kapitałowej PGE zaakceptowały plany połączenia przygotowane w ramach programu konsolidacji Grupy. Zarząd grupy szacuje, że w ciągu trzech lat od zakończenia konsolidacji oszczędności mogą wynieść około 1 mld zł - podała PGE w komunikacie prasowym. Właścicielem fabryki Della w Łodzi ma stać się wkrótce tajwańska firma Foxconn. Dell planuje przenieść na jej rzecz prawa własności łódzkiego zakładu - poinformował w środę PAP rzecznik prasowy Della w Polsce Rafał Branowski.

Wzrasta rola dyrektorów finansowych w firmach. Wymaga się od nich nie tylko obsługi bieżących operacji finansowych, ale działań na rzecz redukcji kosztów oraz szybkiego podejmowania decyzji - wynika z zaprezentowanego w środę badania przeprowadzonego przez IBM.

W ubiegłym roku Polacy kupili kosmetyki za ponad 7,2 mld złotych, o 13 proc. więcej niż w roku poprzednim - wynika z badań firmy MEMRB, o których informuje "Rzeczpospolita". Piątkowe zwyżki na światowych giełdach sprawiły , że główne indeksy warszawskiego parkietu znalazły się na swoich rocznych maksimach. WIG20 z impetem pokonał wcześniejszy opór zawieszony na wysokości 2158 pkt i psychologiczny poziom 2200 pkt.

Węgry i Niemcy to kraje, które w Europie kryzys dotknął w największym stopniu - wynika z opracowania niemieckiego banku Deka, cytowanego przez dziennik "Die Welt". W ocenie ekspertów banku, Polska jest jedynym krajem w Europie, który przez kryzys przeszedł bez recesji. Ożywienie gospodarcze na świecie może stracić swoją dynamikę - ostrzega Bank Światowy. Według jego ekspertów wycofywanie przez poszczególne rządy nadzwyczajnych środków, które zwiększały płynność finansową, może znacznie ograniczyć tempo globalnego wzrostu. Wtorkowa sesja przyniosła spadki na GPW, które były odpowiedzią na słabsze zachowanie się rynków zagranicznych. Jednocześnie dzięki dotarciu do krótkoterminowych wsparć przez indeksy amerykańskie, w trakcie dnia można było zauważyć wyczerpywanie się presji sprzedających. Dzięki temu zarówno WIG20 jak i inne główne indeksy europejskie postarały się o to, by w drugiej części sesji zniwelować część strat.PKB drugiej największej gospodarki świata wzrósł w III kw. o 1,2 proc. Jest to drugi z rzędu kwartał z dodatnią dynamiką. Szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek popiera starania o przedłużenie obowiązywania unijnej dyrektywy, umożliwiającej pomoc publiczną dla górnictwa. Buzek zaznacza jednak, że w obecnej sytuacji gospodarczej taka pomoc jest "trudniejsza do uzasadnienia". Z problemami, ale jednak. WIG20 zdołał poprawić dziś rekord hossy ustanowiony zaledwie w poniedziałek, czemu towarzyszyły zwiększone obroty. Zabrakło natomiast dramaturgii.

Złoty na łasce dolara


Uwagę inwestorów i analityków, śledzących nasz rynek walutowy, zajmują najczęściej rozważania i spekulacje na temat przyczyn siły lub słabości złotego. W krótkich okresach być może uzasadnione jest doszukiwanie się w tych wahaniach najróżniejszych czynników. Najczęściej prognozy opierają się na założeniach, wynikających z perspektyw naszej gospodarki i ocen jej stanu.

Trzech chętnych na sprzedaż


Trzy firmy wpłaciły wadia uprawniające do udziału w przetargach na części majątku stoczni Gdynia; żaden inwestor nie wpłacił wadium na aktywa szczecińskiego zakładu - poinformował w poniedziałek zarządca kompensacji, firma Bud Bank Leasing. Odpowiada ona za podział, wycenę i sprzedaż majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie.

Jutro dowiemy się, ile wart jest Tauron


Zakończyła się budowa księgi popytu na akcje Tauronu wśród inwestorów instytucjonalnych. Mogli oni składać od 4 czerwca deklaracje zainteresowania walorami spółki, a od wtorku do czwartku będą zapisywać się na papiery Tauronu. Resort skarbu ma poinformować we wtorek o cenie sprzedaży.

Renta nie do zdobycia


Mamy o ponad połowę mniej rencistów niż 11 lat temu. W 1998 r. na rencie było aż 2,7 mln Polaków. I był to europejski rekord - pisze "Gazeta Wyborcza".

Obiad z klientem można wliczyć w koszty


Wydatki na poczęstunek w firmie, lunch lub kolację w restauracji mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Zaskakujące dane ze Stanów na koniec dnia


Główna para walutowa przez większość dnia zachowywała się dosyć spokojnie. Widać było niezdecydowanie w okolicy 1,3660, a kurs co chwilę przebijał tą granicę raz od góry, raz od dołu. Niewielka zmienność łączyła się z danymi makroekonomicznymi, które raczej nie były zaskakujące, przynajmniej w Strefie Euro.

Takiego deficytu jeszcze nie było. Zabraknie 52 mld zł!


Deficyt budżetowy w 2010 roku wzrośnie do 52,2 mld zł z 27,2 mld zł w 2009 roku - poinformował w wywiadzie zamieszczonym w piątek wieczorem na stronach internetowych "Rzeczpospolitej" minister finansów Jacek Rostowski. Minister szacuje wzrost PKB w 2010 na 0,7 proc. wobec 0,5 proc. w prognozie dotychczasowej.

MF: fiskus będzie nadal akceptował weksle od gorzelni rolniczych


Fiskus będzie nadal akceptował weksle własne wystawiane przez gorzelnie rolnicze. Ministerstwo Finansów nie zamierza obecnie ograniczać katalogu zabezpieczeń akcyzowego - poinformował resort finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.

DGA; Poprawa zysków


W trzecim kwartale 2009 roku Grupa Kapitałowa DGA zanotowała zysk netto w wysokości 433 tys. zł wobec straty netto w wysokości 55 tys. zł z analogicznego okresu roku poprzedniego.

Kolejny rok stabilnego rozwoju


Grupa Elstar Oils zakończyła 2009 rok przychodami ze sprzedaży w wysokości 650,3 mln zł. Zysk netto wyniósł w tym okresie 19,9 mln zł. Oznacza to wzrost o odpowiednio 13 i 44 proc. w stosunku do wyników osiągniętych w 2008 roku.

Balcerowicz i Steinhoff: Wymiar sprawiedliwości potrzebuje reformy


Polska gospodarka ponosi ogromne straty przez nieprawidłowe działanie wymiaru sprawiedliwości - uważają prof. Leszek Balcerowicz i były minister gospodarki Janusz Steinhoff.

Zapasy ropy w USA wzrosły o 2,091 mln baryłek


Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 2,091 mln baryłek, czyli o 0,62 proc., do 339,9 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii (DoE).

Koszty utworzenia firmowej strony internetowej


Reprezentacja Francji w bardzo słabym stylu pożegnała się z Mistrzostwami Świata w RPA. Nie dość, że

Tam możesz mieć problem z telefonowaniem


W miejscowościach uzdrowiskowych, m.in. Krynicy, Augustowie czy Ustce mieszkańcy i goście mają problemy z telefonowaniem z "komórek". Prawo zabrania budowania w tych miejscowościach anten telekomunikacyjnych. Trzeba to zmienić - uważa PKPP Lewiatan.

PE: radykalne pomysły wzmocnienia koordynacji w eurostrefie


Kryzys gospodarczy i zapaść finansowa Grecji pokazały, że kraje strefy euro powinny przesyłać projekty budżetów krajowych do zatwierdzenia najpierw przez eurogrupę, a potem swoje parlamenty - przekonywał w środę lider chadecji w PE Joseph Daul.

Będzie więcej kredytów


Narodowy Bank Polski i Krajowy Związek Banków Spółdzielczych zapowiadają podjęcie działań zmierzających do zwiększenia liczby udzielanych kredytów. Za niecały miesiąc zostaną przedstawione warunki porozumienia, dzięki któremu jeszcze w tym roku do klientów banków spółdzielczych może trafić ponad 10 miliardów złotych.

Rosati: bezrobocie może rosnąć


Profesor Dariusz Rosati powiedział PAP, że ogłoszone we wtorek dane GUS odzwierciedlają wpływ światowego kryzysu na polską gospodarkę. Jego zdaniem bezrobocie w naszym kraju może rosnąć nawet do III kwartału przyszłego roku.

Sterowanie uczuciami w firmie


Radość, akceptacja, zaskoczenie czy złość to tylko niektóre z emocji towarzyszących nam w życiu codziennym. Czy powinny być wykorzystywane w celach zawodowych? Jeśli tak, to jak je wzbudzać, wykorzystywać i kontrolować?

FED i chiński "smok" podtrzymują giełdy


Oczekiwania na pozostawienie praktycznie zerowej stopy funduszy federalnych przez amerykańskie władze monetarne potwierdziły się we wtorek. Ponadto w komentarzu po posiedzeniu nadal tkwi fraza o pozostawieniu niskich stóp przez "wydłużony okres" i to już wystarczyło do fali kolejnych wymuszonych zakupów wbrew całemu tłu gospodarczemu.

Dywidendowe plany Jutrzenki


Jutrzenka chce, aby z zysku netto za 2009 rok, w przypadku braku ciekawych okazji akwizycyjnych, przeznaczyć 25 proc. na wypłatę dywidendy - poinformował na konferencji prasowej prezes spółki, Jan Kolański.

Od wielu lat pracuję jako grafik komputerowy śląsk i przez ten czas zrealizowałem setki projektów jako grafik komputerowy śląsk. Jeśli chcesz, żeby profesjonalny grafik komputerowy śląsk zajął się realizacją twoich projektów zapraszam do kontaktu. Jako grafik komputerowy śląsk pracuję na sprzęcie najwyższej jakości, a przez wszystkie lata jako grafik komputerowy śląsk współpracuję tylko z najlepszymi drukarniami na Śląsku. Zlecając mi swoje realizacje masz pewność, że grafik komputerowy śląsk wykona je na najwyższym poziomie.